بلاگ

admin
۱۳۹۸/۰۳/۰۵
دورکاری با ایران آرشیتکت بدون دیدگاه

فریلنسرینگ و نحوه شکل گیری آن و را هکار های شگفت انگیز

فریلنسرینگ

اصطلاح فریلنسرینگ اولین بار در قرن هجدهم توسط (سر والتر اسکات) در رمان مشهور ایوانهو به کار برده شد ,
اشاره به سربازهایی داشت که در جنگ‌های قرون وسطایی به صورت مزدور والبته بدون التزام و تعهد به اربابی خاص، می‌جنگیدند یا اصطلاحاً نیزه می‌زدند
ساده‌ترین تعریف فریلنسر (Freelancer) این است که یک نفر،
بدون اینکه به یک سازمان یا کسب و کار و شرکت مشخص متعهد شود،
فعالیت حرفه‌ای و تخصصی خود را برای مجموعه‌های مختلف انجام می‌دهد ,
بسته به نیاز و پروژه‌های در دسترس، کارفرمای خود را تغییر می‌دهد.
مفهوم فریلنسر یا آزادکار، طی دهه‌های اخیر مطرح شده است.
می‌توان گفت که آغاز انقلاب صنعتی، دوران شکل‌گیریِ سازمان به مفهوم مدرن آن بود.
هم‌زمان با مطرح شدن مفهوم سازمان، مفهوم شغل هم معنای تازه‌ای پیدا کرد.
بحث امنیت شغلی هم تقریباً در همین زمان به صورت جدی مورد توجه قرار گرفت.
استخدام معماری

ایران ارشیتکت

مزایای فریلنسرینگ

۱- رئیس خود بودن

بسیاری از افراد همواره رؤیای راه‌اندازی کسب‌وکار شخصی را در سر می‌پرورانند اما تعداد معدودی از ایشان هستند که دست به چنین کاری می‌زنند. استدلال اصلی ایشان هم از لانچ کسب‌وکار شخصی خود یا فریلنسر شدن این است که دوست دارند رئیس خود باشند. فریلنسری به نوعی برای این دست افراد مناسب است چرا که ایشان تحمل دستور شنیدن از مافوق خود را ندارند.

۲- تنوع‌طلبی

اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که تنوع‌طلبی جزو یکی از خصوصیات شخصی شما است، فریلنسری می‌تواند گزینهٔ خوبی باشد زیرا در دنیای فریلنسری خیلی مجبور نخواهید بود تا یک کارفرما را سال‌ها و سال‌ها تحمل کنید بلکه پس از اتمام هر پروژه، می‌توانید تصمیم بگیرید تا پروژه بعدی خود را با کدام مشتری جدید شروع کنید و همین مسأله جزو یکی از بخش‌های جذاب دنیای فریلنسری است

۳- نبود قوانین دست و پاگیر شرکتی

اگر جزو آن دسته از کسانی هستید که خیلی تمایلی به پوشیدن لباس فرم شرکتی، حضور به‌ موقع در محل کار، شرکت در جلسات طولانی و در اکثر مواقع بدون نتیجه، ساعات کاری مشخص و … ندارید، چارهٔ کار شما فریلنسر شدن است.

۴- امنیت شغلی

نیاز به توضیح نیست که امنیت شغلی در برخی حوزه‌ها بسیار پایین است و اکثر شرکت‌ها با هزینه‌های گزافی دست و پنجه نرم می‌کنند و همین مسائل منجر گردیده تا اکثر پرسنل این دست شرکت‌ها از امنیت شغلی نسبتاً پایینی برخوردار باشند. گرچه در چنین شرکت‌هایی کسانی که حرفی برای گفتن دارند همواره امنیت شغلی بالایی خواهند داشت، اما این در حالی است که این دست افراد، مثلاً یک دولوپر ارشد، اگر فریلنسر شود هم کماکان امنیت شغلی خواهد داشت.

معایب فریلنسرینگ

۱- بی‌نظمی

یکی از معایب فریلنسر بودن این است که به دلیل نبود زمان‌بندی خاصی برای شروع کار و تعطیل کردن آن، امکان بی‌نظمی  در طول روز برای فرد پیش خواهد آمد. مثلا ممکن است به خاطر نبود فشار روی فرد برای صبح زود بیدار شدن، تا ظهر بخوابد و بعد از آن، تازه شروع به کار کند. این به هم‌ریختگی کاری باعث می‌شود که نظم زندگی تحت تاثیر قرار بگیرد که چندان جالب نیست و در بلندمدت می‌تواند فرسودگی‌هایی از نظر روحی و شغلی ایجاد کند.

۲- وجود عوامل مزاحم

اگر در طبقه‌بندی مزایا و معایب فریلنسر بودن بخواهیم به یکی از اصلی‌ترین معایب این سبک کار اشاره کنیم باید از حواس‌پرتی‌ هم یاد کنیم. با کار کردن در منزل، عوامل مختلفی می‌توانند باعث سلب تمرکز فرد بشوند. اگر از آن دسته افراد بازیگوشی هستید که با کوچکترین صدایی از پشت لپ‌تاپ بلند می‌شوید، کار کردن در منزل چندان مناسب شما نخواهد بود.

۳- منزوی شدن و کوچک شدن حلقه ارتباطی

وقتی در منزل کار می‌کنید، ارتباطات شما با جهان خارج بسیار کاهش پیدا می‌کند و ممکن است بسیاری از ارباب‌ رجوعان و کارفرمایان حتی یک‌ بار هم شما را نبینند. به همین خاطر کمی خلأ ارتباطات اجتماعی در زندگی‌تان به وجود خواهد آمد که البته راه‌کارهایی برای رفع آن وجود دارد.

در کنار همهٔ خوبی‌های دنیای فریلنسینگ، چند نکته را باید مد نظر داشته باشیم مثلاً اینکه یک فریلنسر برای مدت محدودی به استخدام در می‌آید، فریلنسرها بیمهٔ تأمین اجتماعی ندارند مگر آنکه خودشان ترتیب چنین کاری را بدهند، ممکن است مشتری‌ها در موقع تسویه حساب به تعهدات خود پایبند نباشند و حتی ممکن است در مواقعی ایشان بیکار باشند. آنچه مسلم است اینکه دنیای فریلنسری از دور بسیار جذاب است اما همواره مثل هر کسب‌وکار دیگری، با چالش‌های خاص خود همراه است

نظر